ЯК ЗНАЙТИ «ХОРОШОГО» ПСИХОЛОГА?

Ольга Муха
27.05.2020

Реалії сьогодення можуть негативно відображатись на самопочутті багатьох людей. Що ми робимо, коли почуваємось недобре? Більшість із нас шукає пояснення в «Гугля», бо «він знає все», або «майже все». Хтось шукає фахівців, які максимально швидко вирішать проблеми, які накопичувалися десятки років. Таким чином ми самі знецінюємо свою психологічну природу…

Мені часто доводиться чути: «Я сам собі психолог». Подібні висловлювання часом приводять до роздумів про всемогутність, бо мій досвід складних періодів в житті довів, що я потребую підтримки або присутності іншої людини. Дослідження фахівців в сфері психічного здоров’я також підтверджують дану потребу. Ми ж не вміємо самі лікувати собі зуби, робити операції і т.д.?

Нам потрібен ХТОСЬ, коли ми не справляємось із своїми переживаннями, життєвими негараздами.

Отож, коли Вам потрібен Хтось, з ким немає емоційного контакту (тобто Ви не скидаєте свої проблеми на рідних і близьких людей), то логічно було б написати в пошуковій системі: «Як знайти кваліфікованого психолога?». І тоді система підтягне на першу сторінку тих, хто відзначений на Гугл карті, або тих, хто витратив гроші на рекламу.
Ймовірно, Ви поцікавитесь: «Яка вірогідність того, що на першій сторінці я знайду хорошого психолога?». І нам потрібно з’ясувати, який сенс Ви вкладаєте в це поняття, і чого очікуєте від «хорошого психолога»?
На мою думку, варто, по-перше, звернути увагу на освіту (про що більшість людей не замислюється, а шкода). Освіта має бути або вища медична або вища психологічна (не курси, а саме освіта!).
По-друге, психолог має попрацювати зі своїм внутрішнім світом, аби не проектувати свої проблеми та темні плями на клієнтів. Тобто, в його професійнійному становленні має бути тривала групова/індивідуальна психотерапія (групова – не менше 5 років, індивідувальна – за потреби). Не соромтесь, цікавтесь даним питанням!

По-третє, у психолога, який використовує власну особистість, як інструмент в своїй роботі, мусить бути причетність до спільноти фахівців в сфері психічного здоров’я. Це важливо для аналізу практичної роботи, обміну досвідом та наданню професійної допомоги психологу. Тобто психолог не є всемогутнім і йому необхідна професійна спільнота, щось на кшталт медичного консиліуму.

Професійний психолог повинен мати якісну тривалу освіту, досвід самопізнання і належати до професійної спільноти!

І, насправді, велике значення має та спільнота, до якої належить фахівець. Які цінності вона розділяє, куди крокує?..

Вже після першої зустрічі очно/онлайн будете мати хоч якесь уявлення про те, чи комфортно Вам з цією людиною, чи готові Ви йти з нею далі? Бо психотерапія – це, зазвичай, тривала робота.

Має значення і досвід роботи фахівця. Де, в яких сферах він працював? Чи, можливо, винирнув в період, коли нарешті психологів почали хоч трошки цінувати, а до цього займався зовсім іншими справами…

Досвід роботи спеціаліста також має велике значення!
Так само, як люди обирають собі «своїх» психологів, так і ми – психологи маємо право обирати клієнтів і мати сміливість відмовляти їм… Це також важливий аспект в стосунках психолог – клієнт, бо не всі запити (проблеми, з якими люди приходять) підвладні фахівцю.Психолог має право Вам відмовити в наданні послуг!

«Займатись» психологією стало модно, особливо сьогодні. І саме в даний час з’явилось багато охочих заробити грошей. Тому будьте пильними і пам’ятайте, що психіка має складну природу, і варто вчитись довіряти її не будь-кому, чиє фото або реклама Вас підкорила. Саме з цією метою і готують армії «фахівців».

Не виключено, що Ви вже маєте досвід подібного «підкорення»… І потрібно знов вчитись довіряти людям і занурюватись в темні глибини свого внутрішнього світу з тими, кому Ви можете довірити цей світ…

Читайте також

PTSD blog cover, man looking to the nightsky

Що важливо знати про ПТСР?

Важливо розуміти картину і наслідки посттравматичного розладу наявність якого може негативно вплинути на якість життя людини.

Blog author photo
Ольга Муха

06.05.2023

Quarantine blog photo

Як говорити з дітьми про війну?

Ми живемо в умовах війни вже півроку І дуже важливо правильно розповідати про війну дітям

Blog author photo
Ольга Муха

23.08,2022

therapy or pills image

Що дорожче: Психотерапія чи психотропні ліки?

Мені часом доводиться чути запитання, особливо від лікарів: «Чи є у людей є кошти на роботу з психологом?».

Blog author photo
Ольга Муха

15.05.2020